Vajinismus Tedavisi

vajinismus tedavisi

Cinsel organlar denildiğinde akla genellikle penis ve vajina gelir. Oysa ki en önemli cinsel organımız beyindir çünkü üreme, soyun devamı için gerekli ve fiziksel bir olgu iken cinsellik tam anlamıyla zihinsel bir yaşantıdır. Cinsellikten alınan haz tamamen duygularımız ve düşüncelerimizle bağlantılıdır. Kişinin cinsellikle ilgili farkında olduğu ya da olmadığı olumsuz duygu ve düşünceleri varsa cinsel ilişkiden haz alması o kadar zor olacaktır. 

Sağlıklı bir kadın cinselliğinde zihin  ve vücut, penis girişine izin verir, cinsel ilişkiyi olumlu ve de keyifli bir beklenti olarak öğrenir. İlk birkaç cinsel deneyimden sonra da cinsel ilişki çok daha tatminkar ve haz verici hale gelir. Vajinismuslu kadınlardaki olumsuz cinsel mesajlar çok çeşitlidir ve bu mesajlar vajen kaslarının  istemsiz kasılması için tetikleyicidir. Böylece; her türlü vajen girişimi ağrılı olur ve cinsel ilişki adeta imkansız hale gelir. Ayrıca, her türlü ağrılı girişim de bu hafızanın güçlenmesine neden olur. Bu durum oluştuğunda da, her ne kadar kadın “eşimle cinsel ilişkiyi istiyorum” dese de, her denenen ilişkide erkek “kendini bir duvara çarpmış”, kadın da “kendi bedeni üstünde kontrolü tamamen kaybetmiş” gibi hisseder.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDEKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR GÜVENDİR!

Vajinismus, her ne kadar kadının sorunu gibi görünse de aslında çiftin ortak sorunudur. Deneyip de başarısızlıkla sonuçlanan her tedavi girişimi çifti dipsiz bir kuyuya doğru sürükleyebilir, umutlarını kırabilirve daha sonraki tedavi girişimlerini de güçleştirebilir. Bunalım ve sıkıntıya düşen çift kendilerine ve birbirlerine güvenlerini yitirebilir. Oysa vajinismus tedavisindeki en önemli faktör çiftin kendilerine, cinsel terapistlerine ve uygulanan tedavi yöntemlerine karşı hissettikleri güvendir. Bu nedenle hiç bir taraf diğerini suçlamamalı, aksine birbirlerine karşı anlayışlı olmalıdır. Bilinmesi gerekir ki zihin, deneyimli bir terapist rehberliğinde mükemmel bir şifa kaynağıdır.

Vajinismusda Çift Fiziksel, Duygusal Ve Zihinsel Bir Tedaviye Gereksinim Duyar!

Cinsel hayatın penis-vajina birlikteliğini içermemesi, sağlıklı olmaması kişinin ruh sağlığını bozabilir, günlük hayatını ve tüm ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.  Herkesin rahatça girdiğini sandığı cinsel ilişkiye “biz nasıl giremiyoruz veya neden biz?” şeklindeki suçluluk ve yetersizlik hissi, utanç duyma, hayal kırıklığı, bunaltı, sıkıntı, umutsuzluk, çaresizlik vb. durumlar da hem vajinismustan kaynaklanabilir hem de kısır döngü halinde mevcut sorunu arttırabilir. Kaygı ve korkularıyla baş edebilmeleri için kadının ve erkeğin rahatlatılarak gevşetilmesine olanak sağlayacak uygun psikolojik destek sağlanması gerekmektedir. Sebebi her ne olursa olsun bir erteleme ve kaçınma problemiolan vajinismusun tedavisisinin % 100’e yakın oranda mümkün olduğu unutulmamalıdır.

VAJİNİSMUSDA MUCİZE ÇÖZÜM YOKTUR!

Başlangıçta sorun genellikle ya görmezden gelinmekte ya da kendiliğinden düzeleceği düşünülerek sürekli ertelenmektedir. Tedaviye başvurma kararı verildiğinde ise çift, sihirli bir değneğin kendilerine dokunmasını ve hayatlarına sorunsuz olarak devam etmeyi arzu etmektedirler. Bu nedenle de hızlı ve mucize tedavilerde umut aranmaktadır. Maalesef çok sayıda hatalı ve yanlış tedavi uygulandığına tanık olmaktayız.Özellikle tek seansda çiftin muayenehanede cinsel ilişkiye sokulması, kızlık zarının ameliyatla alınması, genel anestezi altında cinsel birleşmenin sağlanması, vajinaya botoks uygulanması, ilişki öncesinde alkol ve uyku hapı gibi maddelerin kullanılması, vajinaya buhar tutulması ya da sıcak suya oturtulması, kas gevşetici ilaçların kullanılması, lokal anestezi kremlerinin ilişki öncesinde vajinaya uygulanması gibi geçersiz ve işe yaramayan çözümler hem çiftlerin umutlarını kırmakta hem de sağlıklarına zarar vermektedir. Deneyip de başarısızlıkla sonuçlanan her tedavi girişimi, çiftin hem paralarının, hem enerjilerinin hem de umutlarının tükenmesine neden olmaktadır.

Oysa ki vajinismus çifti fiziksel, duygusal ve zihinsel bir tedaviye gereksinim duyar. Günümüzde uygulanan ilk seçenek tedavi yöntemi ise vajinismusa özgü cinsel terapidir. Sorunun neden kaynaklandığı, geçmiş yaşam ve aile öyküleri, cinsel geçmiş, olumsuz travmatik yaşantılar, bireysel ve eşle ilgili özellikler açısından hiç kimse birbirine benzemez. Bu durumda herkese  standart bir tedavi uygulanamayacağından her çiftin tedavisi kendilerine özgü olmalıdır.

CİNSEL TERAPİ

Sonuç olarak cinsel terapi; sorunun, bilişsel, davranışçı, dinamik ve/veya varoluşsal hangi model yada modellere girdiğinin tespiti ve o modellere dönük çifte özgü bütüncül  bir yaklaşım ile tedavi  edilmesidir. Sadece penisin vajinaya girmesini içeren “çözüm odaklı” mekanik bir tedavi değil “sevgi ve hazzın karşılıklı paylaşılması”na odaklı, bilimsel ve bütüncül olduğu kadar insani ve etik bir tedavidir. Tedavi süreci ise ortalama 6-10 seanstan oluşmaktadır. Unutmayınız ki başlangıçta zor gibi görünen bu yol, içine girildiğinde oldukça kolay ve  keyif veren bir yol haline gelebilmektedir.

Call Now ButtonBİLGİ ve RANDEVU!